Kasandrasantana1234 Kasandrasantana1234
  • 23-11-2016
  • Advanced Placement (AP)
contestada

A DVD costs twice as much as a music CD. Jack buys 2 DVDs and 2 CDs and spends $45. Determine how much one CD costs, in dollars. [Only an alegbraic solution can receive full credit]

Respuesta :

bartdrinksmalk
bartdrinksmalk bartdrinksmalk
  • 23-11-2016
Let [tex]d=[/tex] the cost of a DVD
Let [tex]c=[/tex] the cost of a CD

We have
[tex]d=2c[/tex]
and
[tex]2d+2c=45[/tex]

We can replace [tex]d[/tex] with [tex]2c[/tex] in the second equation and get
[tex]2(2c)+2c=45[/tex]
[tex]\rightarrow 4c+2c=45[/tex]
[tex]\rightarrow 6c=45[/tex]
[tex]\rightarrow c=7.5\rightarrow\$7.50[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

How do I Solve: 1/2x +13 = 9
100 less than 146 sophiagraceandrosie
240 students to 12 teachers
Have any amendment ideas not become part of the Constitution? Explain. How have amendments extended the right to vote over time? How have these amendments affec
If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate
if there is a property that is 3/4 mile x 1/2 mile, how many kilometers does it equal and what is the total acreage?
Juliet tells Romeo that he should send her word about when and where to come if his love is honorable and his purpose is what?
How is an area’s earthquake hazard level determined?
Teresa's restaurant bill comes to $29.99 before tax. If the sales tax is 6.25% and she tips the waiter 20%, what Is the total cost of the meal?
While Preparing For A Morning Conference, Principal Corsetti Is Laying Out 8 Dozen Bagels On Square Plates. Each Plate Can Hold 14 Bagels. How Many Plates Of Ba