bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

What are the innovations and techniques that Henry Ford used in order to make automobiles more affordable?
The membranes of the mitochondria provide a place for enzymes needed for ________to anchor and function.
Why was the Neolithic Revolution considered one of the most influential revolutions of all time?
what is an example of stimulus diffusion?
Which renewable source of energy should the United States focus its research and development efforts to make this source of energy our country’s main energy sou
Nine times the input minus seven is equal to the output.Which of the following equations describe this function? A.9y-7=x B.7y-9=x C.9x-7=y D.7x-9=y
Describe the reflection of the figure. A) reflection over the x-axis B) reflection over the y-axis C) reflection over the line x = 2 D) reflectio
What would you need to lower to change a gas to a liquid
Lee la frase y las opciones y escoge la opción con las palabras que faltan en los espacios en blanco. Read the sentence and choices, and then select the choice
What is an example of expansion diffusion?