azusa13
azusa13
26-08-2016
Mathematics
contestada
help me solve this problem please
Respuesta :
shcoolsucks
shcoolsucks
26-08-2016
divide $4.20 by 2 to get how much $ a pound then multiply by 5 MAKE SURE TO DO IT TWICE in order to have the right answer
Answer Link
KatCoda
KatCoda
26-08-2016
Okay, so two pounds costs 4.20. So, divide that number by two, equaling 2.10 a pound. Next, multiply 2.10 by five
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 72+ )
Otras preguntas
Wil a person with strong willpower easily succumb to others?
can you pls also explain
Belinda's mom gave her $58.75 to spend on hamburgers and drinks for a party. Hamburgers are $2.75 each. What is the largest number she can buy and still have a
at a party 6 out of 8 people what pepperoni pizza what percent of people don’t want pepperoni pizza
Which statement best summarizes the evolution of US political parties? A. President John Adams headed the first official political party and there have been tw
Alberto has $2.25 in dimes and nickels in his pocket. He has nine more nickels than dimes. How many of each type of coin does he have? I really need help!
Solve for x and not to scale
What impact does electronegativity have on the polarity of the molecule?
Which among the 4 common errors that leads to unbalanced account is the HARDEST to resolve. Explain Why.
The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as