darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

Simplify 4x(3x-7)-19x^2)-19x^2
A television advertisement shows several teenagers searching through the refrigerator for something to satisfy their hunger. The refrigerator offers the teenage
A nurse is providing a client with teaching about antacids.which three statements about antacids are true
How were computers in the 1950s and 1960s different from computers of today? They were much smaller. They were much faster. They cost less money They were bigge
HELP ASAP PLEASE!!!! Describe the transformations required to obtain the graph of the function f(x) from the graph of the function g(x). F(x)=-5.8sin x. G(x)=si
Power to make treaties
In the figure, two parallel lines are cut by two other parallel lines. The measure of one of the angles is labeled. Find the measures of the other angles and la
Given the graph below state whether or not the relation is a function, and give the domain and range.
Help again Please ..thank you whoever helps I’ll mark u Brainliest :)
Part A: Sam rented a boat at $225 for 2 days. If he rents the same boat for 5 days, he has to pay a total rent of $480. Write an equation in the standard form