miirano0kai miirano0kai
  • 27-04-2018
  • Mathematics
contestada

Which of these is a unit rate?
A $3 for 3 hotdogs
B $5 for a case of soda
C $8 for 6 cupcakes
D $16 for 2 movie tickets


Respuesta :

altkid104
altkid104 altkid104
  • 13-11-2018

$5 for a case of soda

Answer Link

Otras preguntas

In what types of environments would you find protists?
The scale of a square map indicates that each inch on the map corresponds to 5 miles. Write an expression that describes the area of land shown on the map. If t
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
what is 0.000702 in scientific notation.
Measurement is the use of numbers according to a standard. True or False
Why is the kingdom Protista considered a catch all kingdom?
In what types of environments would you find protists?
Why is the kingdom Protista considered a catch all kingdom?