emily00000000000 emily00000000000
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Lily is going to go to shopping at the feed store to buy a halter for the new filly and some apples and had $100 dollars to spend. The cost for a halter is $20, and the cost for apples is $2. How many apples can Lily purchase with the $100? Write this in a inequality.

Respuesta :

megan426smith
megan426smith megan426smith
  • 26-04-2018
she can buy 40 apples
$100-$20=$80
$80÷$2=40
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a sentence fragment?
PHOTO INCLUDED Can someone pls help me with question 13? Much appreciated
general and work related topic​
which set of transformations has been performed on triangle xyz to form triangle X" Y" Z"
what term is used for a point of reference that allows you to measure the progress you've made?
what prey items should your pride attempt to catch to have enough energy to atch to have enough energy for the day? As roup, develop four different feeding scen
-2(1-3x)=22-3(x-13) please help
Please help me with this inequality
Kristin ate 1/3 of a large sandwich. Her friend Leah ate 2/5 of the sandwich. What fraction of the sandwich did they eat in all
nine times the sum of a number and 4 is 2 ( translate into equation)