beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

Your, mouth, esophagus, stomach, and intestines help to form which of the following? A: cell be: tissue C: organ or D: organ system
The product of a number and its blank is one
What is the solution to 3x+8=9+4x ? .
Which one of the following foods is an example of a healthy dessert treat?A. Lemon cream pie and dairy-based whipped toppingB. Frozen pudding with sliced alm
a gallon of water weighs 8.354 pounds. Simon uses 11.81 gallons of water while taking a shower. about how many pounds of water did Simon use?
Why is the energy transfer in a food web inefficient?
if m<1 = (11x +2) and m<7 = (8x + 7) , find the value of 'x'
How do you solve x-8= -(12/x)
14% of 81 is what number?
read the excerpt from Part 1 of The Odyssey by Homer.My home is on the peaked sea-mark of Ithacaunder Mount Neion's wind-blown robe of leaves, in sight of other