hmustang66p79cn0
hmustang66p79cn0 hmustang66p79cn0
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18
What is the cost of 1 sunflower?

Respuesta :

Supernova
Supernova Supernova
  • 24-04-2018
1 sunflower = $?
8 sunflowers = $18

Divide $18 by 8 = 2.25

1 sunflower is $2.25.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-04-2018
8 sunflowers = $18

[tex]18 \div 8 = 2.25[/tex]

Answer: 1 sunflower costs $2.25.

Hope this helps. - M
Answer Link

Otras preguntas

an 8 pound of apples costs 17.50. what is the unit price
a string vibrates at a frequency of 20 Hz. what is its period?
Can anyone tell me how to graph 7x+y=5
Which are the four most abundant components of the atmosphere? Taken together, about what percent of the atmosphere do these four components make up?
whats the circumference of 5m
Why are benefits of the sale or purchase of bonds?
how does a lever make work easier
One possible reason why Iranian radicals took American hostages at the U.S. Embassy in 1979 was: the United States was allied with Iraq, the enemy of Iran Ameri
Enter the unknown value that makes this statement true. 30% of ___ is 60
What does the phrase "¿Qué desayunas?" mean in English?