tonij11p0grmj tonij11p0grmj
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal to buy peaches at the farmers market? $2.19 for 1 1/4 lb of peaches or .88 for 1/2 lb

Respuesta :

KQVong
KQVong KQVong
  • 24-04-2018
The better deal is 1 1/4lbs for $2.19 because when you find how much each would cost for 1 peach, the 1 1/4 comes out as 1.752 while the other comes out as 1.76 which is more expensive

Solution - Peaches for $2.19
Answer Link

Otras preguntas

How do u get the answer for 2/3✖️12=
I need a simple diagram that I can easily understand tectonic plates...
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
School is cancelled if there is at least 8 inches of snow at 5am. If there are three inches of snow at 8 pm the night before and snow is predicted to fall at
Is moss a decomposer?
What are the two consecutive number with a product of 121
Who is the normative character in the play Hamlet?
What is a compound word of a foot that is bare. Join two words from the riddle to make a compound word
How do you find the sum of 4/10 and 55/100?
1/4 of a liter is equal to how many mL