Naliadragneel4 Naliadragneel4
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles.A 7-ounce package costs 2.59$.A 12-ounce package costs 4.68$. A 22-ounce package costs 7.92$.Which package is the best by?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018
1-ounce :

2,59 : 7 = 0,37$
4,68 : 12 = 0,39
$
7,92 : 22 = 0,36
$  -  the best package  (22-ounce  7,92$).
Answer Link
stephenezeagwa stephenezeagwa
  • 27-10-2021

Answer:

cap

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If acetic acid is the only acid that vinegar contains (ka=1.8×10−5), calculate the initial concentration of acetic acid in the vinegar. express your answer usin
The sequential search algorithm uses a(n) ____ variable to track whether the item is found.
Because the juvenile justice system espouses the philosophy of parens patriae, it allows for more
Why was scout's first day of school a terrible disappointment to her?
Why was george washington elected as the first president?
Which 3 new developments finally brought the success of the women's suffrage movement with reach?
The average (arithmetic mean) of 5,10,15 and x is 20..What is the x ? How do I solve this question?
What is the measure of each interior angle of a regular octagon? A. 135 B. 1080 C. 147 D. 124
The federal reserve has kept interest rates very low. some might argue that this could lead to
The 1989 explosion aboard the uss iowa brought increased public attention to the use of