mattydoug5490 mattydoug5490
  • 25-03-2018
  • Mathematics
contestada

Sara bought a soft drink for 4 dollors and 9 candy bars. she spent a total of 49 dollors. how much did each candy bar cost

Respuesta :

jazzyp0 jazzyp0
  • 25-03-2018
$5 for each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

A(n) exchangereversiblesynthesisdecomposition reaction occurs when a molecule is formed from the bonding of atoms, ions or simpler molecules.
The phrase to run is a(n) _____. hyperbole gerund infinitive prepositional phrase
What is the number one drug used by teens?
A substance with a pH of 4.0 will a. change red litmus paper to blue. b. change blue litmus paper to red. c. not change red or blue litmus paper. d. not be
True or false: the only predicatable thing about a drug is that it will make you sick
Which of the following writers is considered to be a realist? a. James Joyce b. Alexandre Dumas c. Charles Dickens d. Alexander Pope
A ____ is a form of government in which the leader is not a monarch and certain citizens have the right to vote. a. polis c. dictatorship b. republic d. Cir
What type of economic system involves supply and price regulated by the government?
The ability to feed the growing world populations was addressed by the a. Industrial Revolution. b. Medical Revolution. c. Green Revolution. d. Environmenta
Read the sentence. “I just love having five research papers due on the same day!” This sentence is an example of 1)verbal irony. 2)dramatic irony. 3)situationa