rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

Your peers always get to the playground first and take all of the balls. It takes you longer to put on your clothes, so you always miss the first part of recess
How salt dissolves in water
Critical analysis of the article by Carson, Clayborne. 2005."To Walk in Dignity: The Montgomery Bus Boycott." with the method of REEC
I NEED HELP ON THIS QUESTION PLEASEE​
2-How did Egyptians build the pyramids? What did they do?
Use estimation to determine the product of 15.4 and .5.7Use estimation to determine the product of 15.4 and .5.7
HELP PLEASE I’ll give you 5 stars
Explain why the average cell size is similar in blue whale and in an earthworm. Worth 20 points
2. The three sub-atomic particles that make up the atom are
PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINLIEST