bruhhitzvalerie bruhhitzvalerie
  • 22-01-2016
  • Mathematics
contestada

$16 for 2 tickets; $40 for 5 tickets

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2016
16:2 and 40:5. These are ratios.

$16 and 2 tickets for the unit rate is 8/1.
$40 and 5 tickets for the unit rate is 8/1
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 22-01-2016
$16 for 2 tickets:
$16/ 2 tickets= $8/ticket.

$40 for 5 tickets:
$40/ 5 tickets= $8/ticket

The unit rate is $8/ ticket.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone plz helppppp m=? B=?
american soldiers hotly debated the issue of
What was the purpose of the League of Nations? Please if you can....write it in a paragraph. ty!
In this activity, you have to identify the plot structure of the story “Sinigang”. Write A for exposition; B for rising action; C for climax; D for falling acti
Express (2+3) as a trinomial in simplest form,
Several of Pearl’s friends will shoplift if they are in a drugstore or anywhere they can pick up small items. Pearl generally waits in the car because, while sh
UMM GUYS- What do you do if you accidentally cut your finger with a knife and it won’t stop bleeding-
1. Please help me with this problem I will give you the brain thing and extra points Which equation in standard form has a graph that passes through the point
Solve for x: x - 10 = -12
PLEASE HLEP ME IM CRYING J WIL GIVE BRAIBLIST