Seudónimo Seudónimo
  • 26-02-2018
  • Mathematics
contestada

4 spoons and 3 forks cost $15 4 spoons and 1 fork cost $13 how many do the forks cost?

Respuesta :

nilbert
nilbert nilbert
  • 26-02-2018
Let's say that s=spoons and f=forks. 

According to this, we can say that:

{4s+3f=15
{4s+f=13

This is a system. 

We can then use elimination to solve and isolate the variable:
(4s-3f=15)
- (4s+f=13)

We can then subtract and conclude that:
-4f=2
-f=1/2
f=-1/2
Answer Link

Otras preguntas

In the traditional rhyme, how many mice were blind?
help me with this homework please if not all some
Need help in Spanish ASAP! What are tapas? How are they different from pinchos? How are they different from raciones?
When world war 1 began the official United States policy was
Which of the following sentences correctly uses the compound subject rule? A. Mozzarella and provolone taste the same.
Let a= x2 +4 rewrite the following equation in terms of a and set it equal to zero. (X2 + 4)2 + 32 = 12x2 + 48 in the resulting equation what is the coeffici
Rodney’s family stayed at a hotel for 10 nights on their vacation. the hotel charged a 10% room tax, per night. How much did they pay in room taxes if the room
How did the convection model show how Earths mantle moves earths plates
Which of these is a function of the digestive system? A. transports nutrients to other organs B. eliminates nondigestible waste C. regulates blood flow D. build
example of an anomonapedia​