nicolemccargo61
nicolemccargo61 nicolemccargo61
  • 25-02-2018
  • Mathematics
contestada

find the cost of 5 gallons of orange juice at the rate of $1.50 per quart

Respuesta :

MahdiNaseri
MahdiNaseri MahdiNaseri
  • 25-02-2018
1 gallon = 4 quarts
5 × 4 = 20
20 × 1.50 = 30
$30
Answer Link

Otras preguntas

A few months ago, Pedro's Pizza House, a large nationwide chain of restaurants, purchased one of its competitors, Italian Stallion Pizza Stations, for $800 mill
The total cost of Anja’s trip to the dentist was $628.35. She paid a flat fee of $89.95 which included the checkup and cleaning and then had 4 cavities filled,
A Venn diagram would be BEST to help take notes on which of the following informational passages?
HELPPP!!! — The graph shows how fast a strand of human hair grows. How many inches would the hair have grown in 5 months
On October 10, Jayson Company receives an order for a $700 TV which it will deliver to the customer on October 17. The customer pays the full amount in cash at
products, then producers make_ _goods and services. This can lead to economic When consumers buy growth
If f(x)=2x+2and g(x)=x^3, what is (g•f)(2)
why do people live together and form societies​
Elevation and climate a. are very closely related. b. have little effect on each other. c. are two terms for the same condition. d. are almost impossible to mea
Some people are born superstars, really! Michael Phelps, the Olympic swimmer is a perfect example. ______ , his hands and feet are bigger than normal, which hel