Cgabriel350 Cgabriel350
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

priya paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack. of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook

Respuesta :

dee600 dee600
  • 26-01-2018
$11=$4+2p

or x=($11-$4)/2
Answer Link

Otras preguntas

Can you please help me? Explain each with answer please. See attacment.
Today many large banks offer a wide variety of financial services such as __________. a. Internet b. insurance c. telephone d. cable
How is perspiration related to recovery after exercise?
how many moles are in 1.1 grams of fecl3
why are breadcrumb sponge invertebrates
Expedient - means - ? a. secluded b. unsophisticated c. something useful
The Indian National Army fought alongside the ___ during World War II. -Russins -British -Japenese -Gemans
The index that lists magazine articles according to subject is _____.
sandra had ribbons that are 3/4yard,1/5 yard,2/6 and 4/7 yard long. She needs to use the ribbon longer than 2/3 to make a bow. Wich length of ribbon could she u
List several ways that robots are being used today and analyze why robots are so useful.