dorliciasmith
dorliciasmith dorliciasmith
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Soto0405
Soto0405 Soto0405
  • 25-01-2018
if u divide 11 by 6 u get 1.833333333333333 so i guess $1.83?
~hope i help~
(if i didn't pls let me know)

Answer Link
conroycrystal15 conroycrystal15
  • 25-01-2018
11lbs ÷ 6$ = 1.83 lbs per $
Answer Link

Otras preguntas

Why are children given vaccinations?
8 multiplied by 4 multiplied by 2 whole over 8 multiplied by 7, the whole raised to the power of 2 multiplied by 8 to the power of 0 over 7 to the power of nega
Diagonals AC and BD form right angles at point M in parallelogram ABCD. Prove ABCD is a rhombus.
A car traveling at 30 miles per hour requires 90 feet to come to a cineplete stop d=distance s=speed and m is the constant Use d=ms^2 and solve for m
Find the roots of the equation below. 7x^2 + 1 = 0 a) ±√7 b) ±1/√7 c) ±i√7 d) ±i√7/7
!HELP! Which shows the graph of the solution set of y < –4x + 3?
Thunderstorms are violent _________ storms accompanied by thunder and lightning.
Based on Agamemnon’s and Amphimedon’s speeches in The Odyssey - Amphimedon, how have the characters been changed by their deaths?
What is a simple machine? A. any object that makes work easier when a single force is applied by changing the strength or the direction of that force B.
Which of the following is true regarding slavery in America after the Revolution? Select one: a. None of the early American presidents owned slaves. b. Most So