alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

A student analyzes soil samples from her backyard. She organizes the samples into three categories, based on their pH. The three categories are: pH less than 8,
Find the distance between these two points (-1,0), (8,6)
What increases daisy's value in gatsby's eyes?
________ are earthen mounds built on the banks of rivers to increase the volume of water the channel can hold.
Complete the inequality statement. 0.83 ___ 8.3%
Recycled plastics cannot be used to produce new food containers because ___
Would there have been an uprising if the company had withdrawn the Enfield rifles?why or why not?
Express 5% as a decimal number. 0.05 0.5 50 500
What is another natural process that could contribute to the evolution of a species’ genomes? How would this process affect evolution?
What is the sum of the measures of ∠1 and ∠2? What is the sum of the measures of ∠1 and ∠2?