mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What political group did Hitler begin to punish once he came to power?
Which option best describes a trustworthy person?
Explain who the 2 sides were in English civil war and what made them different?
The most important mineralocorticoid regulator of electrolyte concentrations in extracellular fluids is ________.the most important mineralocorticoid regulator
Has become an increasingly more popular dishonest behavior form of white-collar crime committed by students?
When and where did clark and lewis begin their journey?
What is the difference between the tone and the style of a document? Tone is an abstract concept explored in a literary work; style is the framework of a piece
In the cell, which organelle has the function of using oxygen in the breakdown of glucose, releasing energy and carbon dioxide?
Fungal hyphae that create essentially one giant cell containing many nuclei would be described as what? Coenocytic, cyclosporic, endosymbiotic, or. Mycorr
how do historians describe the golden age in rome?