LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

Select all the correct answers. When doing medical research with human subjects, which four limitations are unavoidable? A) It’s often impossible to repeat tria
Complete the statements for the graph of f(x) = |x|. The domain of the function is . The range of the function is . The graph is over the interva
How do I know if a positive integer is even based on its prime factorization?
approximentely how much energy is transferred from one step in a food chain to the next? 90% 1% .1% 10%​
_________ cells must be in osmotic equilibrium with their surrounding environments, because if they swell or shrink their membranes will rupture. A) Animal B)
PLZZZZZZZZZZ HELPPPPPPPPPPPPPP!!!!! This graph shows the points scored by a basketball team’s star player and the total points scored by the team over a 5 game
Ima jogged 9/10 of a mile on Monday and 6/10 of a mile on Tuesday.How much farther did Sima jog on Monday than on Tuesday?
need help asap plzzSolve the inequality.(5z ≥ −75)(A)z ≤ 15(B)z ≥ −375(C)z ≤ −15(D)z ≥ −15ill pick the most Brainliest answer
Which statement about breaking a car are true? Please help me get my answer right bc I'm trying to get meh phone back!!!!!
HELPPP ASAPP PLEASEEEE