mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

sue stacked one box onto another. the bottom had the height of 2 1/3 feet and the top box had the height of 3 2/3 feet. how tall were the stacked boxes?
A second baseman tosses the ball to a first baseman, who catches it a the same level from which it was thrown. The throw is made with an initial speed o 19.0 m/
what is a 'birthday suit'?
the one to one functions G and H are defined as followG={(-8,1),(1,5),(4,-5)(8,-9)}H(x)=3x+4find the following g^-1(1)=h^-1(x)=(h^-1oh)(-2)=
the one to one functions G and H are defined as followG={(-8,1),(1,5),(4,-5)(8,-9)}H(x)=3x+4find the following g^-1(1)=h^-1(x)=(h^-1oh)(-2)=
The name of each contestant is written on a separate card, the cards are placed in a bag, and three names are picked from the bag. Identify which type of sampli
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m
What expression represents the number of squares in terms of the figure number?
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m
The name of each contestant is written on a separate card, the cards are placed in a bag, and three names are picked from the bag. Identify which type of sampli