iwanyamza
iwanyamza
23-01-2018
Mathematics
contestada
tony bought 12 identical
Respuesta :
fmkother
fmkother
23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.
2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2
so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 56+ )
Otras preguntas
Which Article states, each state must give the same rights to the citizens of other states as it gives to its own citizens? A N BV C. W
PLEASE HELP SO LOST!!!!
Question 4(Multiple Choice Worth 5 points) (02.05 LC) Which of the following is a product in the process of photosynthesis? O Water O Soil O Carbon dioxide O Ox
help me please its due today
gap between two neurons
x•7 if x= 3/4 what is the value of this expression
Which describes john brown's attempt to end slavery in the united states? question 5 options: he used violence, such as attacking a federal arsenal to gain weap
An internet company charges $12 per gigabyte of data plus a monthly service charge of $18. Last month, Niki's bill was $78. Write an equation to find how many g
MEKS is a rectangle. Find mEKM if mEMK =30
What type of power grants the national government the ability to raise armies, declare war, and establish rules for citizenship