bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

A mouse makes itself a nest every two weeks and uses 8 large leaves to line each nest. How many leaves will the mouse have used after 6 weeks
A coin bank has 250 coins consisting of dimes and quarters, worth $39.25. How many quarters are there
Is the process of identifying and providing all available electronically stored information and records relevant to litigation?
two positions that john joseph pershing held during his time with the u.s military
Which of the following statements is considered weather? (2 points) It is usually cold in Alaska. It is currently raining in Miami. Colorado gets a large amou
How was napoleon's invasion of russian ended up being napoleon's downfall?
This figure is made up of a rectangle and parallelogram. What is the area of this figure?Enter your answer in the box. Do not round any side lengths.What is th
The _____ is dramatically affected by alcohol which can cause low blood sugar, athritis or gout, and cirrhosis among other things. liver heart lungs brain
If an atom of zinc has a mass of 64 it has how many neutrons
When did elisabeth abegg start rescuing jews from the holocaust?