hannahmohamed22 hannahmohamed22
  • 23-12-2017
  • Mathematics
contestada

each unit cost 14p how much do 942 units

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2017
14×942
= 13188is the answer
Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 30-09-2021

We are required to find the cost of 942 units given the cost of 1 units.

The cost of 942 units is 13,188p

If the cost of a unit = 14p

Cost of 942 units = Cost of a unit × 942

= 14p × 942

= 13,188p

Read more:

https://brainly.com/question/22488466

Answer Link

Otras preguntas

helpppppp pleaseee its confusing ​
factor -7x^3+21x^2+3x-9 by grouping. what is the resulting expression? a) (3-7x)(x^2-3) b) (7x-3)(3-x^2)c) (3-7x^2)(x-3)d) (7x^2-3)(3+x)​
1. The price of a TV is $3,435. Which of the following shows the values of the two 3s in this price? A 300; 3 B 30; 3 C 3,000; 3 D 3,000; 30
Is there any Genius who can Solve this problem?​
If f(x) = -x + 8 and g(x) = x4, what is (gºf)(2)? Enter the correct answer.
If f(x) = -3 and g(x) = 3x2 + x - 6, find (f+ g)(x).
Evaluate a. "If banks increase their excess reserves, the monetary base will increase. If the monetary base increases, the money supply will increase.
Which of these is true about food webs? A. A food web shows how energy is lost as animals consume other animals. B. A food web shows how food is transferred
Which of the following is not a postulate of Euclidean geometry?
For f(x) = 2x+1 and g(x)=x^2-7, find (f*g)(x).