tiffanygao58 tiffanygao58
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells candy at $.50, $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy?

Respuesta :

suspho
suspho suspho
  • 26-11-2017
Money : price = quantity

1) 3 : 0.5 = 6 Kg
2) 3 : 1 = 3 Kg
3) 3 : 1.5 = 2 Kg
4) 3 : 2 = 1.5 Kg
5) 3 : 3 = 1 Kg
Answer Link

Otras preguntas

Private colleges and universities rely on money contributed by individuals and corporations for their operating expenses. Much of tis moeny is put int a fund ca
One sixth of fifty four
HI! EXTRA POINTS Select the subgenres of fiction. Select all that apply. mystery magic realism sci-fi legend tragicomedy
The GCF of 96x2 and 88x
What is essential body fat? A.Fat in the arms and legs C. The same as ideal weight B.The maximum fat a person can have D. Th
Andrea, a sales associate in the fine china department of the David’s Department Store, reports to Chris, the home furnishings department manager. This morning,
what clues led encyclopedia brown to solve the case
Mr. Jones has been teaching social skills to his fourth grade class. After learning the skills, Mr. Jones’ students are using them most often when he provides p
stop the flood math worksheet​
A study investigated the job satisfaction of teachers allowed to choose supplementary curriculum for their classes versus teachers who were assigned all curricu