Nicolelovesu Nicolelovesu
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

Rami buys 3 pounds of oranges . If the cost is represented by c, what is the cost per pound

Respuesta :

nickmh2 nickmh2
  • 25-11-2017
It's C/3 since c is the total price of the total weight of the oranges and there are three pounds.
Answer Link

Otras preguntas

What does it mean if you have a smallamount of blood in urine?
Some theatre have a ______, during which every costume for the play is viewed sequentially.
Which expression can be used to find the sum of the polynomials?(9 – 3x2) + (–8x2 + 4x + 5)
A stack of paper is 8 1/2 inches long by 11 inches wide by 4 inches high. What is the volume of the stack of paper
Julia wants to bring watermelon for the third grade picnic. Seedless watermelon costs 39 cents for 1/2 kilogram. One serving of watermelon weights about 150 gra
Please help me with thisthank uWhat is the benefit of modeling real-world phenomena with mathematical expressions?
How do you find probability
Jose gave 3 1/3 brownies to Emily and 5 1/5 brownies to Amy. Amy gave her share equally to 4 different friends. how many brownies did each friend receive
How is a star color related to its temperature?
Find the mistake: It’s the secretarys duty to answer the phone