Find both unit rates.



$27 for 4 hours of work



A.


$6.75 per hour and 0.15 hours per dollar


B.


$108 per hour and 6.75 hours per dollar


C.


$6.75 per hour and 108 hours per dollar


D.


$0.15 per hour and 6.75 hours per dollar

Respuesta :

$27 / 4 = 6.75 dollars per hour

4 / 24 = 0.148 = 0.15 hours per dollar

Answer is A