kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

A stock expects to pay dividends of $3.77 per share one year from today; $4.56 per share two years from today; and $5.95 per share three years from today. After
By the year________, there had been an increase of one slave and one free state each.
Pls just say how to find the right graph of the function
Solve the equation for b 5= 3/2 (3) + b
describe how photosynthesis and cellular Respiration Power all the ecosystems on this planet
Help me with these will mark!
Why is it important to be patient when you change to a healthier diet? How long could it take before you see improvements?
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINILEST
Which expression can be used to find 32% of 130?
Help solve this equation