pookie1193 pookie1193
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

Barbara went ice skating. It cost $5.85 to rent the skates, $2.50 for nachos, and it cost $1.95 per hour to skate. If she skates for 2 1/2 hours, how much does she spend?

Respuesta :

Gewwonabon
Gewwonabon Gewwonabon
  • 25-10-2017
5.85+2.50+1.95 x 2.5=13.225
Barbara spends $13.23. Hope I helped.
Answer Link

Otras preguntas

Celia bought 3 bags of for hamburger buns and three bags of 8 hot dog buns how many hamburgers and hotdogs buns did Celia buy
Every new customer at the burger barn qualifies to receive a free whistle. The bag of whistles has 9 black ones, 6 res ones, 7 green ones, 10 pink ones, and 4 p
I don’t understand how to do 1 a.
Tcole the quality of mind or spirit that enables one to face danger with self-confidence is
It is not necessary for a driver to strive to develop a positive attitude when driving
Write an expression to represent three minus the product of two and a number x
I need assistance with my daughter's homework.
Solve the expression 3x+15-2x+12
What is the square root of 22 rounded to four decimal places as needed?
Simplify 3/8+3/5 Btw these are fractions thats why I put a /