sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

Help me pleases with these

Help me pleases with these class=

Respuesta :

shinmin
shinmin shinmin
  • 02-11-2017

The unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 

In first case unit cost is $1.07.

In second case, cost of the 2 pound = $2.02, or cost of 1 pound = [2.02/2] = $1.01. 

In third case, cost of the 3 pound = $2.79, or cost of 1 pound = [2.79/3] = $0.93.

 
We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing.

Answer Link

Otras preguntas

1) true or false; In sports, rules have the ability to be changed. 2) true or false; Resting heart rate measures the number of beats per minute.
The sum of (-4+1) and (10-5i)
If you feel you should have the right-of-way , you should
What's the answer and work of 42.3-(-18.7)
did americans’ revolutionary ideas contradict their attitudes towards indians and slaves?
a gas exerts less pressure when it has a a. smaller volume b. lower temperature c. higher temperature d. two of the above
What imperialist motives did the u.s. have to annex hawaii?
Ticket machines, atms, digital cameras, and robotics all use ______ operating systems.
If you ate 10 crackers, how many grams of fat are you consuming?
Why did hamilton believe a national debt would strengthen the united states and help to ensure its survival?