charlzperru1868 charlzperru1868
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

Fresh side grocery sells 7 bagels for $4.41. value mart sells 5 bagels for $3.60. how do the unit rates compare?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-10-2017
Fresh Side : 4.41 / 7 = 0.63 per bagel
Value Mart : 3.60 / 5 = 0.72 per bagel

Fresh Side bagels are a better buy being that each bagel cost 0.63 compared to the bagels at Value Mart, which cost 0.72 per bagel.
Answer Link

Otras preguntas

which involves transport proteins?A. Osmosis B. Diffusion C. Active transport D. Passive Transport ​
which phrase best describes the main function of kidneys?
How gandhi appeals to emotions?
Describe the advantages and disadvantages of password generator software. Would you recommend the use of such software for your own system
solve pls brainliest
please help me ! this work is due tommorow!! ks3 year 8!
can someone answers this question please ​
What do you think would happen if the mitotic spindle did not function correctly?
the body system responsible for filtering wastes from the blood is the:
In this sentence is the modifier placed correctly