chely6 chely6
  • 21-10-2017
  • Geography
contestada

The price of grapes at the grocery store is $1.44 per pound. There are approximately 0.45 kilograms in a pound. To the nearest cent, what is the prince of grapes in dollars per kilogram.

Respuesta :

tokirti007
tokirti007 tokirti007
  • 21-10-2017
I believe the answer is: $3.20 per kilogram.

This is a question of unit rate. 
Answer Link

Otras preguntas

Is Spanish 4 hard? Do I need to prepare for it?
What is the greatest common factor of 24, 40, and 56
What type of question can the bolded text help you answer? He's a sucking chest wound of a human being. But if you're going to have a jailer, better a clueless
Sam got a box in the mail. It had a base of 4 units by 3 units, and its height was 6 units. What was the volume of the box in cubic units
If h(x)=6-x what is the value of (h*h)(10)
Which of these is a protein? table sugar sunflower oil collagen
who was an early church leader as well as a philosopher of his day
If 2x − 4(x + 1) = −12, evaluate x2 − 1.
Use the number 913,256. Write the digit in the ten thousands place.
How can I prove that a real number that is less than every positive real number can not be positive?