arlenegomes10
arlenegomes10 arlenegomes10
  • 24-09-2015
  • Mathematics
contestada

NEED HELP!!!!!!! Back and front plzzzz

NEED HELP Back and front plzzzz class=
NEED HELP Back and front plzzzz class=

Respuesta :

KeaneNR KeaneNR
  • 24-09-2015
1.)By dividing the given costs per pound (6÷9, or 12÷18) you will get the answer of 1.5. This means it is $1.50 per pound.
2.)If you buy 9 pounds of tomatoes at a $1.50 a pound, you have to multiply to find out how much you get. 9×1.5=13.5
They paid $13.50
3.) To find how many pounds you can buy for $19.50, you have to divide 19.5÷1.5 and you will get 13 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Write a sentence (statement) on each of the following. 1. your school library 2. your bestfriend 3. your favorite television show 4. what you do during your spa
20 points EUROPE BEFORE 1700'S; A REVIEW: MATCH THE CAUSE TO THE EFFECT
The figure below shows two identical small, charged spheres. One of mass 3.7 g is hanging by an insulating thread of length 20.0 cm. The other is held in place
Compare the South American and Central American countries. Which of following explains the relationship between belonging to the Mercosur and trade balances in
give five swimming facility​
Where did the pilgrims land in America
Summary to the most dangerous game
Ben likes to play.He was playing football with his friends at the park.When he got home , he was very dirty so he wanted to bathe.He went to the pipe but there
What was the very first known virus written in 1981.
Find a homographs word for this definition. "a piece of open land; to stop a vehicle".