desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

Complete the passage about an event in Russia history.
11 points and brainliest! Word Bank: Buffer, chemical bond, crystalline, polar molecule, radioactive Water is a(n) _______ because its opposite ends have opposi
Which scientist established the law of octaves ? A. Antoine Lavoisier B. Dimitir Mendeleev C.Henry Moseley D.John Newlands
How do I work out this question
What argument did Andrew Jackson use to persuade people that the Indian Removal Act was a good decision? O A. American Indians are not happy living in the Unite
In business writing, the most common use of the hyphen is when A. before the -ly in an adverb. B. dividing a word from one line to another. C. writing ou
Janie has 3$. She earns 1.50$ for each chore. She wants to earn enough to buy a cd for 13.50$
Someone please help me
In economies like the united states, how is individuals freedom tied to economic freedom?
Give the function f(x) = 4(2)×, section A is from x = 1 to x =2 and section B is from x = 3 to x = 4 A: find the average rate of change of each section. B: how