terryevans911owpub1 terryevans911owpub1
  • 23-09-2017
  • Mathematics
contestada

the local store is having a sale on ground beef- $10 for 3 pounds. sylvia needs 12 pounds of meat to make 50 hamburgers. how much will the ground beef for each hamburger cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 23-09-2017
10/3 = x / 12.....$ 10 to 3 lbs = $ x to 12 lbs
cross multiply
3x = 120
x = 120/3
x = 40....so it is gonna cost Sylvia $ 40 for the meat.

she plans on making 50 burgers......40 ($ worth of meat) / 50 (burgers)  = 
0.8....so for each burger, the meat will cost 0.80 or 80 cents <==
Answer Link

Otras preguntas

West Company borrowed $48,000 on September 1, Year 1 from the Valley Bank. West agreed to pay interest annually at the rate of 9% per year. The note issued by W
wHaT iS tHe AnWsEr????????????? 2,000 +300000000000000000000000000000000000
Gooey Goods, a gourmet cookie store, sells chocolate chip cookies for $15 a dozen and brownies for $18 a dozen. How many of each baked good should be combined t
select all that would have the least impact on the rate of aerobic respiration?​
A boy who weighs 66 Ib on earth 10.92 Ib on the moon. How much will a man who weighs 185 Ib on earth weigh on the moon? 2,020.2 40.2 30.6 720.72
I need help please……………….
Bailey wants to find 0.4 × 0.9. Part A Which of the following grids models the problem? A. Hundred grid. Four grid blocks shaded horizontally and nine grid bloc
Type the integer that makes the following addition sentence true: 9 + what = 2​
Help meeeeeeeeeeeeeee ​
Which of the following is NOT one of the strategies utilized by the Counter Reformation?