JOHNboy4965 JOHNboy4965
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

In a certain grocery store, strawberries cost $4.48 per pound ( 4.48 dollars/lb ). What is the cost per ounce?

Respuesta :

barnuts
barnuts barnuts
  • 02-10-2017

To solve this problem, all we have to do is to convert the pounds to ounce. We know that the conversion factor is:

1 pound = 16 ounce

Therefore:

cost per ounce = ($ 4.48 / pound) * (1 pound / 16 ounce) = $0.28 / ounce

Answer Link
windyyork windyyork
  • 03-09-2019

Answer: There is cost $0.28 per ounce.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost per pound = $4.48

We need to find the cost per ounce.

As we know that

1 pound = 16 ounces

So, Cost per ounce would be

[tex]\dfrac{4.48}{16}\\\\=\$0.28[/tex]

Hence, there is cost $0.28 per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

anyone know the answer??
an agent gets a commission of Rs 500 on the sales which amount to Rs 5000 how much will the businessman get from the sales​
URGENT. I NEED TO DO IT
You own an auto repair shop. When you recycle old car batteries, you receive a $25 refund from the manufacturer. When your customers bring in their old batterie
Which point on the number line best represents √189/2?
Some fast-food restaurants sell only chicken, others sell only tacos and burritos, and still, others sell only hamburgers. This is an example of the economic co
-6 * -6 + 7 * -6 + 8​
plz answer it plzstep by step plz​
Answer the following questions, a) Explain different types of professions related to financial sector. b) What qualification is required to become Assistant Acc
Simplify the expression and show your work PLEASE ANSWER ASAP