Alanbukowski Alanbukowski
  • 26-08-2017
  • Mathematics
contestada

Joslyn wants to buy 4 packs of pens for 12$ each and a pack of pencils for 6$ how much money does she need

Respuesta :

blessedcboriginal
blessedcboriginal blessedcboriginal
  • 26-08-2017
4*12=48
6*1=6

48+6=54

She would need $54
Answer Link
spookyrevenge
spookyrevenge spookyrevenge
  • 26-08-2017
If one pack of pens costs $12, then 4 packs of pens must cost 12×4 dollars, which is 48

4 packs of pens that cost $12 each is $48 for ONLY the pens.

If she also wants one pack of pencils that costs $6, then take the cost of the pens and add $6

$48+$6 is $54.

Joslyn needs $54 to buy the pens and pencils
Answer Link

Otras preguntas

find the sum of 3+9+27...+6561
what is an example of a proprietorship?A: Patrick and Herman's pizzeriaB: First Consumer BankC: Gloria's flower shop
Which image is the dilation of the rectangle with the center of the dilation at the origin and a scale factor of 1/2? A) A B) B C) C D) D
How would you describe an adjectival phrase?
A car weighing 9,800 N was lifted by a crane to a height of 10 m in 60 s. What power was used?
what did they teach in socrates schools?
Which of the following options have the same value as 96% of 25? choose 2 answers A. 96/100 ⋅ 25 B. 0.96 ⋅ 25 C. 0.96 ⋅ 0.25 D. 96/100 ⋅ 25/100 E. 96 ⋅ 25
A game has 3 possible outcomes, with probabilities p 1, p 2, and p 3. The amount of money that you will win or lose for each outcome is v 1, v 2, and v 3, respe
what is the ICD 10 Code for Acute and chronic tonsillitis.
Which phrase means "a weakness"? A. Trojan horse B. Achilles' heel C. Herculean task D. Atlas shrugged