haileighhimes haileighhimes
  • 24-08-2017
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her life skills class about 2 and 1/2 yards of fabric her total cost was $15 what was the cost per yard

Respuesta :

sweethannahgirl1
sweethannahgirl1 sweethannahgirl1
  • 24-08-2017
I think the answer 6 dollars because if the total cost was $15 each yard will equal 6 so 6×2=12

The half is still left so the half of 6 is 3 then add it to the $12 and get $15
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to you ?
what was the Ottomans empire intolerance towards their victims
A disadvantage of privately owned media is its
What is the difference between design and technique?
Which answer best describes how Democratic0Republicans during Jackson's era felt about the Constitution? They thought it was a living document that should be re
A bat and a ball cost one dollar and ten cents in total. The bat costs a dollar more than the ball. How much does the ball cost?
what's the source code of transcription
what role do the media have in reporting human rights violations in a responsible manner?
Which cells protect the body by engulfing invaders or producing antibodies? a. red blood cells b. plasma cells c. platelets d. white blood cells
How did the rome location affect its development