takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

Why are protists considered both helpful and harmful organisms?
how do you simplify 1-4(u-1)
Hi I've been given the question "Work out 84kg as a percentage of 120kg" please can somebody tell me how to do this? Thanks.
What is 2,035,467 rounded to the nearest hundred thousand?
what is eight decreased by 3 times a number equals 2
what is the genotype of a person with cystic fibrosis? here is the explanation to the question I got:cystic fibrosis (CF) is a recessive genetic disorder.The re
What are multiples of 88?
find the missing value: 8.5 gallons of gas to drive 243.1 miles, 3 gallons of gas to drive____ miles
Feel the gaps with the present simple or present continiuns1. (You/walk) round the lake every Sunday?Yes but i (not/go) there because it (rain)2 (Boris/do) his
How do you write 3,500 in scientific notation