kylarodriguez44 kylarodriguez44
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 22-08-2017
Set up a proportion

4 bulbs/$8 = x bulbs/$32

8*4=32
4*4=16=x

Final answer: 16 bulbs
Answer Link
hellopeople74
hellopeople74 hellopeople74
  • 23-10-2020

Answer:

you can buy 16 bulbs with $32

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help asap Which statements about chinese persian greek and moche vessels are true? Choose all answers that are correct. A. They were placed on shelves w
A triangular prism is 14.3 millimeters long. It has a triangular face with a height of 12 millimeters. The volume of the prism is 1,123.98 cubic millimeters. Wh
New Zealand is home to three official languages. Which of the following is NOT one of them? sign language English French Maori
Whenever I spot them around school with their horns, I think about how silly it looks, and I think they need someone to blow down their too cool fronts, to show
Engaging in regular physical activity is an important component of a weight-management or weight-loss program. in addition to the effects on weight, regular phy
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Which of the following best describes a computer virus? another name for a software bug the product of a computer crash software that can spread itself software
Simplify the expression given below 5-^3•5^8/5^2
The most ideal way to perform a two-point turn is by
¿Cuál es la palabra que describe la falta de equidad bajo el gobierno, el abuso social o sistema económico?