Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 63+ )
Otras preguntas
In which sentence is the word aesthetic used correctly
In Oroonoko the narrator says the opening location contains what?
Describe the domain and range of y = 2(4)x+ ³ +2.
When Napoleon Bonaparte became First Consult, it ended the French Revolution. Based on these changes (Napoleon as dictator and the Napoleonic Code of laws), was
Complex scientific research is usually done using?
What is the solution to the inequality StartFraction d Over 7 EndFraction + 4 ≤ 0? (–∞, –28) (–∞, –28] (28, ∞) [28, ∞)
An object moving at a constant velocity will always have a negative displacement negative acceleration zero acceleration zero displacement
Read this excerpt from “The Song of Wandering Aengus” by William Butler Yeats. Though I am old with wandering Through hollow lands and hilly lands, I will find
12 people purchased ice cream eight of them purchase the pineapple flavor and the remainder purchased the chocolate flavor. Which of the following represent the
Density of 1kg of metallic sphere is 2.5 gcm-3 then the volume occupied by sphere is?