aleayaaaa1234 aleayaaaa1234
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

biviabella
biviabella biviabella
  • 22-06-2017
the 24 pack. The 6 pack would be 41 cents per unit, the 12 would be 33, but the 24 would be 22. 
Answer Link

Otras preguntas

Who was Emperor Justinian's most trusted advisor
Which statements correctly describe why the Renaissance began in the Italian city-states? Choose all answers that are correct. A. The ruins of the Roman Empire
Who was Emperor Justinian's most trusted advisor
solve the system by the substitution method. xy=9 x^2+y^2=82
A business rents bicycles and in-line skates. Bike rentals cost $25 a day and skates cost $20 a day. The business had 20 rentals that day and sold $455 worth of
Multiple Choice: A small amplitude transverse wave is travelling on a string. The frequency of the wave is suddenly doubled. Which one of the following is a tru
How to calculate moments with 3 separate weights of different amounts at different points? 200N 100N
What is the slope of a line perpendicular to the line whose equation is 5x – 2y = 11? A. -11/2 B. -5/2 C. -2/5 D. 5/2 I Just Need Help With This One Question,
A ski jumper competing for an Olympic gold-medal wants to jump a horizontal distance of 135 m the take off point of the ski jump is that a height of 25 m with w
what are south asia's three largest rivers and what are their source?