Seudónimo Seudónimo
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. How much does the pan cost per quart?

Respuesta :

Falconer
Falconer Falconer
  • 21-06-2017
6 dollars, since gallons have 4 quarts. 24 divided by 4=6
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

A gallon is 4 quarts so divide $24 by 4 and you will get $6.

Answer Link

Otras preguntas

Will the ph of a solution of nh4cn be >7, <7, or =7?
A person who reports others' ethics violations to management or legal authorities is termed a(n) _____.
The silk road split into a northern route and a southern route. what was one advantage of taking the northern route?
how did federalists view the power of the national government
Which would most help a student improve school performance, use time effectively, and decrease stress?
Write the declaration of a char array named smallword
A giant ball of hot gas mainly hydrogen and helium is
please help! what is the value of K
which was not one of the enlightment ideas that promoted revolution in france
Mark all that apply. Which of the following are examples of sound devices? alliteration symbolism onomatopoeia rhyme