Seudónimo Seudónimo
  • 26-05-2017
  • Mathematics
contestada

One question please!!!!

A school purchases boxes of candy bars.
Each box contains 50 candy bars.
Each box costs $30.
How much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of
$10 per box?

Respuesta :

tonb
tonb tonb
  • 26-05-2017
To make a profit of $10, the box should sell out for $30+$10=$40. Divided by 50 bars, that's 80 cents per bar.
Answer Link

Otras preguntas

A MILKMAN SOLD TWO OF HIS BUFFALOES FOR RS.20,000. EACH ON ONE HE MADE A GAIN OF 5% AND ON THE OTHER A LOSS OF 10%. FIND HIS OVERALL GAIN OR LOSS.
What is the largest part of the earth: the core,the mantle, or the crust
Our galaxy contains roughly 250000000000 stars. How many billion is this?
why did people hate the roman empire
determine the equation in the form y=mx+b for passing through each pair of points (0,8) and (4,3)
Help with problem 14?!
What ingredients are needed to make GHB?
What process are sedimentary rocks formed from igneous rocks?
A pork roast was taken out of a hardwood smoker when its internal temperature had reached 180°F and it was allowed to rest in a 75°F house for 20 minutes after
Though most volcanoes are mountains, most mountains are not volcanoes, why or why not?