3catl31
3catl31 3catl31
  • 25-05-2017
  • Business
contestada

A 1700 sq ft house is advertised for sale at a price of $155,000. What is the cost per square foot?

Respuesta :

izzyp640Izzyp630
izzyp640Izzyp630 izzyp640Izzyp630
  • 25-05-2017
 the cost for each square foot would be approximately $91.17
Answer Link
tannerwillis2828
tannerwillis2828 tannerwillis2828
  • 27-04-2021

Answer:

$91.18

Explanation:

$91.17 works also as the other person who posted answered.

$155,000 / 1700 sqft.  = 91.176

Answer Link

Otras preguntas

What is 3/11 divided by 3/11
Why do you think the allies chose to focus their military efforts on ending the war rather than no ending the holicost
Please explain how to do this
Which of the following is NOT a major urine formation process?A) tubular secretionB) micturitionC) glomerular filtrationD) tubular reabsorption
plz help only have 5 minutes
A bakery uses 10 3/5 ounces of icing for every 1/4 of a cake. What is the unit rate in ounces of icing per cake?
A branch of chemistry concerned with the chemical effects of light
What occurs when a business sells directly to the customer online and cuts out the middle man?
which of these behaviors is more likely to come from a person with high self-esteem
What two structures constitute the renal corpuscle?