kittywittylittty
kittywittylittty kittywittylittty
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost?

Respuesta :

DucksThatQuack
DucksThatQuack DucksThatQuack
  • 22-05-2017
$1.25 Your welcome :D
Answer Link
emmie490 emmie490
  • 22-05-2017
$2.25

Because if they are selling 4 for $1.00, then that means one ear equals $0.25. So 8 ears would equal $2.00, plus one more ear would be $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

The second step a clinician takes after meeting with a client is:
Identify an equation in point-slope form for the line parallel to y= - 2/3x + 8 that passes through ( 4,-5) . PLEASE SHOW ALL WORK A. y+5= 3/2 (x-4) B. y+5= -
Lucia has been experiencing a series of small blockages of the blood flow to her brain for several years. Any of these incidents on their own were not severe en
Please show your workings
What is the audience of thomas paine's right of man's passage?
In 1920, how many cars were registered in the united states
Zoe is frying eggs in a pan. The eggs cook because of (a,b, c., of heat. Zoe feels hot as she stand near the stove mostly because of (a,b, c. of heat. a. conduc
A wave has a wavelength of 5 meters and a frequency of 3 hertz. what is the speed of the wave? 1.66 m/s 15 m/s 8 m/s 0.6 m/s
Olivia bought a $1,874 sprinkler system with her credit card. her credit card has an apr of 10.31%, compounded monthly. she made no other purchases on the card
Why is scale difficult in photographs? What does Mishler suggest to help show scale?use an object of known size to show the difference in size What is negative