CutiePie200 CutiePie200
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

so lets say walmart is selling pickles 5.99$ the other store sells it for 3.49 which one is better to buy

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 21-05-2017
You pay $2.295 for walmart, and 1.163 for the other store.
5.99/3 cans of pickles = x/1 can of pickles
3.49/2 cans of pickles = x/1 can of pickles
Answer Link

Otras preguntas

The only great threat to Japan's dominance of Southeast Asia in 1941 was...
Robert earned scores of 81, 93, 76, and 78 on four English tests. Determine his score on the fifth test if his average for the five tests was 85 70 64 97 88
Find the average rate of change of f(x) = x + 6 on [4,9]. Round your answer to the nearest hundredth.
Find values of a, b, and c (if possible) such that the system of linear equations has a unique solution, no solution, and infinitely many solutions. (If not pos
In 3 sentences, describe the causes of the War of 1812
The asteroid 2007 VK184 has one chance in 2940 of hitting the Earth between the years 2048 and 2057. The asteroid is 130 meters in diameter or about half the si
You shine a laser beam through a grating with a known number of slits per millimeter and observe a pattern on a screen. Then you cover half of the grating with
How is mass related to inertia?
In order to change from a solid to a liquid or a liquid to a gas, water must absorb a large amount of heat energy. Water can absorb a large amount of energy whi
Which of the following aqueous solutions has the highest [OH– ]? A. A solution with a pH of 3.0 B. 1 × 10–4 M solution of HNO3 C. A solution with a pOH of 12.0