Seudónimo Seudónimo
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday?

Respuesta :

captainmia
captainmia captainmia
  • 21-05-2017
16 dollars.

4 x .20 = .80
4 - .80 = 3.20
3.20 x 5 = 16
Answer Link

Otras preguntas

What is the main difference between a citizen and a subject?
Approximately how much of Central America's agricultural land is used for cattle grazing?
a group of friends were on a hiking trip they plan to hike a total of 38 miles they want to complete 25% of the hike by the end of the first day about how many
Casey has a job doing valet parking. Casey makes an hourly rate of $4.55 per hour plus tips. Last week Casey worked 26 hours and made $898.55. How much in tips
How do i solve 42 = -2d + 6
Dyne.sec is the unit of?
What is 8/9 divided by 4/9 please explain
how would you simplify this.
How many milliliters of liquid does the smaller graduated cylinder contain?
For a cosine function with amplitude A=0.75 and period T=10, what is y(4)?