chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

how does a meteor transfer energy?
5/9 x 3/10 in simpilest form
Who was General Hatch?
write the median of the following data 3,5,2,9,7,11​
What is the benefit of diversity in a gene pool?increased chance of migration.increased chance of equilibrium.increased chance of extinction.increased chance of
A candidate won an election by beating his nearest rival by 724541 votes. If the candidate received 1563198 votes, how many votes did his rival get?​
5. Which of the following organelles transports materials inside the cell?a. lysosomec. mitochondriab. chloroplastd. endoplasmic reticulum6. Which of the follow
Which highlighted word is an adjective? Do you want to go to the late movie?
(B^3)^2 without exponents
Write as a product: 25a^2−0.01b^10