samanthamason13
samanthamason13 samanthamason13
  • 26-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of a certain grain cost $1.75, how much will 5.3 pounds of the grain cost?

Respuesta :

davidyangnyc
davidyangnyc davidyangnyc
  • 26-04-2017
since u know 2.5 pounds cost 1.75 then find out how many 2.5s are in 5.3
5.3/2.5 = 2.12
then multiply by 1.75 to get 3.71
Answer Link
obritschkewitsc
obritschkewitsc obritschkewitsc
  • 28-11-2019

Answer:

$3.71

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a documentary about Joann Sebastian Bach
CAN SOMEONE HELP ME IN THIS QUESTION?
What is the difference between animal and plant cell cytokiness?
which of the following is not one of the three basic reasons to use dialogue in movies? to further the development of the plot to enhance characterizations to r
What is the medium that sounds waves travel through when a person speaks
Algebra, a furniture store offers a set of furniture for $990. You can also purchase the set on an installment plan for 24 payments of $45 each. If you choose t
-9 -6(w+5) simplify the exprssion
what is 801,000,000 written in scientific notation? 80.1×10780.1×107 8.01×1078.01×107 8.01×1088.01×108 8.01×109
type of sentence includes an independent clause and one or more dependent clauses? a. complex b. appositive c. simple d. compound
a fruit basket contains oranges and grapefruits. one-third of the oranges and one-fourth of the grapefruits were spoiled. you threw away 4 oranges and 7 grapefr